Sezon na ogniska

Foto 1_07_2019

Za nami czerwiec i wraz z nadejściem wakacji, ciepłych dni i nocy, podobnie jak w poprzednich latach, mamy do czynienia z wysypem nowych ognisk ASF. 4 ognisko w tym roku stwierdzono 3 czerwca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie, w gminie Izbica, w powiecie krasnostawskim, w województwie lubelskim. Kolejne – 5 ognisko wykryto 13 czerwca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 21 świń, położonym w gminie Bartoszyce, w powiecie bartoszyckim, w województwie warmińsko-mazurskim. 6 ognisko ASF w 2019 r., stwierdzono w dniu 17 czerwca 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 24 świnie, położonym w gminie Łopiennik Górny, w powiecie krasnostawskim, w województwie lubelskim. 7 ognisko zlokalizowane było w gminie Kruklanki, w powiecie giżyckim, w województwie warmińsko-mazurskim w gospodarstwie utrzymującym 132 świnie. 26 czerwca stwierdzono 8 ognisko w gospodarstwie, w którym utrzymywano 227 świń, położonym w gminie Budry, w powiecie węgorzewskim, oraz 9 ognisko w gminie Bartoszyce, w powiecie bartoszyckim, oba w województwie warmińsko-mazurskim. Dzień później ognisko wykryto w gminie Olecko, w powiecie oleckim, w województwie warmińsko-mazurskim w gospodarstwie znajdowało się 77 świń. Ostanie jak do tej pory 11 ognisko było zlokalizowane w gminie Maciejowice w powiecie garwolińskim, województwo mazowieckie.

Od początku występowania ASF w naszym kraju obserwowana jest bardzo duża sezonowość występowania ognisk tej choroby. Ponad 90% zachorowań na ASF u świń miało miejsce w ciepłych letnich miesiącach do czerwca do września. Tendencja ta wygląda tak samo w poszczególnych latach. Kiedy wraz z pierwszymi letnimi dniami mamy do czynienia ze wzrostem liczby ognisk, a spadek następuje wraz z jesiennymi chłodami. Do tej pory nie ma jednoznacznego wyjaśnienia tej sytuacji. Z jednej strony można powiedzieć, że lato to okres nasilonych prac polowych i łatwiejsza możliwość przeniesienia wirusa ASF od dzików do świń na skutek niezachowania zasad bioasekuracji. Z drugiej strony lato nie jest najlepszym okresem dla wirusów, które słabo tolerują wysokie temperatury oraz silne promieniowanie UV. Inna teoria mówi o możliwości mechanicznej transmisji wirusa ASF przez wektory np. owady, które właśnie w ciepłej porze roku są aktywne.

Co ciekawe taka sezonowość obserwowana jest nie tylko w naszym kraju, a również w krajach bałtyckich – Litwa, Łotwa i Estonia, a także w Rumunii. Wszędzie tam w okresie lata liczba nowych ognisk ASF drastycznie wzrasta. Zimą natomiast wykrywane są jedynie pojedyncze ogniska. Zjawisko to wymaga dokładnego wyjaśnienia, choć jak już wspomniałem istnieją pewne przypuszczenia na ten temat to dokładne i precyzyjne wyjaśnienie przyczyn sezonowości w występowaniu ognisk ASF na pewno mogłoby pomóc w zwalczaniu epidemii tej choroby.


Komentarze: 0

Dodaj komentarz