Czy powstanie lek na ASF?

Foto 2_07_2019

Do tej pory nie udało się opracować skutecznej metody walki z afrykańskim pomorem świń (ASF). W świecie naukowym prace nad zapobieganiem ASF przebiegają wielokierunkowo. Od prób stworzenia skutecznej i bezpiecznej szczepionki aż po genetyczne manipulacje mające na celu wyhodowanie świń opornych na wirus ASF. Inną koncepcją jest stworzenie skutecznych leków mogących zahamować rozwój choroby.

W toku są badania nad lekami przeciwwirusowymi, które zostały już wstępnie przebadane w laboratorium przez ViroVet i wykazały zdolność do zmniejszenia replikacji wirusa w komórkach przy jednoczesnym braku toksyczności komórkowej. Jak dotąd badane leki przeciwwirusowe wykazały co najmniej 90-procentową redukcję replikacji wirusa. Najbardziej obiecujące substancje zostaną poddane dalszym badaniom w specjalistycznych laboratoriach Pirbright o wysokim poziomie bezpieczeństwa.

Naukowcy ocenią, czy leki te są skuteczne w zapobieganiu replikacji 14 różnych szczepów wirusa ASF w makrofagach świńskich. Ponadto poznanie dokładnych mechanizmów działania tych leków pozwoli ich optymalizację oraz zwiększenie ich zdolność do hamowania replikacji wielu szczepów wirusa ASF. Najlepiej rokujące substancje zostaną następnie przetestowane na żywych świniach w celu ustalenia wymaganych dawek i bezpieczeństwa po czym będzie można sprawdzić jaka jest ich skuteczność w hamowaniu replikacji ASFV i zapobieganiu wystąpienia choroby u świń.

Koncepcja wykorzystania leków przeciwwirusowych w zwalczaniu ASF wywodzi się z medycyny ludzkiej, gdzie są one z powodzeniem stosowane do leczenia chorób takich jak AIDS i zapalenie wątroby typu C, dla których nie są dostępne żadne szczepionki. Ponieważ na komercyjne szczepionki możemy czekać jeszcze wiele długich lat, opracowanie skutecznego leczenia przeciwwirusowego ASF może pomóc w zwalczaniu choroby, która nadal rozprzestrzenia się w Europie Wschodniej i Azji dziesiątkując populacje świń i zagrażając bezpieczeństwu żywności.

Źródło: https://thepigsite.com/news/2019/05/pirbright-and-virovet-join-forces-to-develop-african-swine-fever-antivirals


Komentarze: 0

Dodaj komentarz