ASF może dosięgnąć Niemiec w ciągu 4 lat

art_7_lipiec_18

Według komputerowego modelu afrykański pomór świń (ASF) osiągnie populacje dzików w Niemczech w ciągu około 4 lat. Tak wynika z prezentacji przedstawionej podczas ostatniego Kongresu IPVS, który odbył się w Chongqing w Chinach w dniach 11-14 czerwca.

Co ciekawe, polski badacz Andrzej Jarynowski z Instytut Badań Interdyscypinarnych we Wrocławiu, przeprowadził analizę ostrzegawczą dla rozprzestrzeniania się ASF w Europie. W oparciu o wcześniejsze wybuchy ASF zespół chciał przewidzieć, gdzie i kiedy ASF wybuchnie w przyszłości.

Zespół przeanalizował 3 230 przypadków i ognisk, które miały miejsce między lutym 2014, a listopadem 2017 roku w środkowo-wschodniej Europie. Dla każdego zdarzenia odnotowany był czas wystąpienia oraz długość i szerokość geograficzna.

Wyniki analiz pokazały, że choroba rozprzestrzenia się na zachód z prędkością około 200 km rocznie. Podsumowując, dr Jarynowski powiedział: „Nawet jeśli sytuacja epidemiologiczna w wcześniej dotkniętych regionach może się ustabilizować w najbliższej przyszłości, rozprzestrzenianie choroby będzie postępować”.

Dr Jarynowski, który otrzymał nagrodę za swoje badania podczas Kongresu IPVS, wyraźnie wspomniał w swojej prezentacji, że ASF może pojawić się w populacji dzików w Niemczech za 4 lata. Szacunki nie biorą pod uwagę czynnika ludzkiego, ponieważ ludzie mogą rozprzestrzenić wirusa ASF w Europie o wiele szybciej, np. wraz z mięsem w którym znajduje się ASFV.

Ponadto, jego zdaniem, europejskie władze przywiązują zbyt dużą wagę do ryzyka związanego z kierowcami ciężarówek, którzy pozbywają się w drodze na wpół zjedzonych kanapek. Jednocześnie wydaje się, że przeoczają niebezpieczeństwo migrujących robotników rolnych. Jego zdaniem pracownicy ferm stanowią największe zagrożenie dla rozprzestrzeniania ASF. Osoby, które stały się zbędne, gdy gospodarstwa zostały zamknięte z powodu ASF. Mogą spróbować szczęścia na fermach dalej na zachód, nieumyślnie rozprzestrzeniając chorobę.

Źródło: https://www.pigprogress.net/Health/Articles/2018/6/African-Swine-Fever-can-be-in-Germany-in-4-years-298425E/


Komentarze: 0

Dodaj komentarz