Agresja wśród prosiąt jest powiązana z przeciągami

Foto 4_05_2019

Sugestie, że przeciągi mogą wpływać na zachowanie świń i prowadzić do zwiększonej agresji istnieją już od dawna co potwierdzają obserwacje praktyków. Obecnie twierdzenie to ma solidne postawy bowiem w ostatnim czasie pojawiło się dużo badań naukowych pokazujących, że okresowe przeciągi mogą mieć znacząco negatywny wpływ na zachowanie prosiąt, zwiększając gryzienie uszu i agresję.

Wpływ nieprzewidywalnego w czasie i niekontrolowanego przeciągu (wymuszonego przepływu zimnego powietrza) na zachowanie świń obserwowano w kontrolowanej pod względem mikroklimatu chlewni z dwoma identycznymi pomieszczeniami, w których znajdowało się po pięć kojców dla świń. Dwa dni po porodzie świnie poprzemieszczano między miotami tak, aby skorygować różnice genetyczne, wagowe i płciowe, a następnie odsadzono w średnim wieku 35 dni. Odtąd świnie w pomieszczeniu doświadczalnym były poddawane przeciągowi w nieprzewidywalnym czasie oraz o różnej intensywności. Po dniach z przeciągiem następowały dni bez przeciągów. W pomieszczaniu kontrolnym prosięta utrzymywano bez przeciągów przy czym wszystkie inne warunki odpowiadały warunkom panującym w pomieszczeniu doświadczalnym.

Całkowita aktywność świń była intensywniejsza podczas przeciągów. Zachowanie eksploracyjne było czterokrotnie wyższe w okresach przeciągu niż w okresach bez przeciągów. Przekierowane zachowania eksploracyjnego na inne świnie znajdujące się w tym samym kojcu, w tym wystąpienie gryzienia ogonów, było częstsze podczas okresów z przeciągami. Zachowania związane z walką nabierały na sile w czasie przeciągów, natomiast gryzienie jako forma agresji występowało wyłącznie w tych okresach.

Nieprzewidywalny i niekontrolowany przeciąg jako stresor związany z mikroklimatem chlewni miał ogromny wpływ na zachowanie świń. Przekierowywanie zachowań eksploracyjnych na inne świnie w kojcu i nadmierna agresja mogą być szkodliwe dla zdrowia i wydajności świń, a także negatywnie wpływać na ich dobrostan.

Źródło: https://thepigsite.com/news/2019/04/study-shows-piglet-aggression-is-linked-to-draughts


Komentarze: 0

Dodaj komentarz